INTERPELACJE – CZERWIEC 2014

 

Porządek obrad

Gorlice, 26.06.2014 r.

Radna Miasta Gorlice

Alicja Nowak

 

INTERPELACJE CZERWIEC 2014 R.

 

I

 

Mieszkańcy Glinika, okolic ul. Chopina skarżą się na roznoszące się przykre zapachy, które są szczególnie uciążliwy w upalne dni. Sugestie co do ich źródeł są różne. Dominują zarzuty pod adresem niesprawnej instalacji wodno – kanalizacyjnej. Jako winna wskazywana jest także Elektrociepłownia. W imieniu zainteresowanych zwracam się o ustalenie źródła uciążliwego odoru i podjęcie działań zmierzających do jego eliminacji. Są ku temu przesłanki prawne, które, jak chociażby zmieniające się systematycznie przepisy o ochronie środowiska naturalnego, negują  nawet wcześniej wydane decyzje o oddziaływaniu na środowisko, nakazując ich dostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów, tym bardziej dotyczy to gmin (art. 7 ust. 1 pkt. 1 u.s.g.)

 

II

 

Wnioskuję o wprowadzenie ulg na przejazdy autobusowe dla lokatorów przekwaterowanych do mieszkań socjalnych przy ulicy Chopina, których po prostu nie stać na korzystanie  z miejskiej komunikacji. Budynki przy Chopina 35 i 35a położone są w znacznej odległości od centrum miasta, co powoduje, że część z mieszkańców ma ograniczony dostęp do urzędów, ośrodków kultury, opieki zdrowotnej. Pod wieloma względami położenie budynków na peryferyjnym terenie dyskryminuje ich społecznie, szczególnie dotkliwe jest to dla niepracującej młodzieży Należałoby też wziąć pod uwagę stworzenie w Gliniku filii MOPS,  gdyż dotarcie do biura przy ulicy Reymonta dla ludzi, żyjących  z pomocy socjalnej, to spory wydatek. Proponuję też wziąć pod uwagę wprowadzenie bezpłatnych biletów dla rodzin wielodzietnych zamieszkujących na peryferiach miasta.

 

III

 

Odnośnie moich zapytań dotyczących nieprawidłowości w Związku Gmin Ziemi Gorlickiej  w przekazanej mi odpowiedzi, Burmistrz potwierdził moje dotychczasowe stanowisko, że to wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Gorlice z urzędu wchodzą w skład organu stanowiącego i kontrolnego Związku tzn. jego Zgromadzenia. Z raportu RIO wynika wyraźnie – co zresztą Burmistrz w udzielonej odpowiedzi potwierdził – w odróżnieniu od milczącego Przewodniczącego Rady – że Zgromadzenie nie udzieliło zgody na inwestycję w postaci termomodernizacji budynku GCK i hali OSiR w Gorlicach. Dlatego jeszcze raz pytam, jak to się stało, że Burmistrz Gorlic nie zorientował się, że w obu powyższych obiektach,  które podlegają jego władzy, prowadzone są prace inwestycyjne pokrywane z funduszy Związku, na które on, jako zasiadający w jego władzach kontrolnych i stanowiących, nie wyraził aprobaty.

 

Nadal nie otrzymałam również odpowiedzi na pytanie dlaczego o stwierdzonych nieprawidłowościach Rada Miasta nie została poinformowana przez obu reprezentantów Gorlic  w Związku?

 

IV

 

Mieszkańcy zgłaszają zapotrzebowanie na powstanie w różnych punktach miasta szaletów miejskich, a mają do tego prawo, gdyż zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym realizacja tego zadania to obowiązek gminny. Proszę również o odpowiedź na pytanie, ile jest  w Gorlicach szaletów?

 

 

3 komentarze

 1. Jan M. pisze:

  Fetor w Gliniku pochodzi częściowom z oczyszczalni ścieków a częściowo z firmy składującej odpady komunalne w strefie przemysłowej .

  • Jan M. pisze:

   Chyba czas na zmiany władz w Gorlicach . Jak takie śmieszne problemy nie są rozwiązywane na bieżąco , Pani Alicjo popieramy Panią i służymy pomoca . Z poważaniem Jan M,

 2. anowak pisze:

  Dziękuję za słowa poparcia. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.