INTERPELACJE – LISTOPAD 2013

 
 

Gorlice, 27.11.2013 r.

Radna Miasta Gorlice
Alicja Nowak

 

Sesja 27 listopada

Sesja 27 listopada

INTERPELACJE LISTOPAD

 

I

W latach 2008 i 2011 składałam interpelacje dotyczące biegnącego przez gęsto zaludnione tereny miasta wybudowanego w latach 1963 – 1965 gazociągu wysokoprężnego. W tej sprawie zgłaszałam też uwagi do Planu Energetycznego dla miasta Gorlice, opracowanego na lata 2012 – 2030, w którym nie uwzględniono wymiany przestarzałej instalacji gazowej. W związku z tragedią, jaka była udziałem Jankowa Przygrodzkiego, proszę o informację na temat działań władz miejskich podjętych w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, by tragedia Jankowa, nie stała się też ich udziałem, tym bardziej, że gazociąg, który stał się przyczyną nieszczęścia wybudowano w 1973, ten biegnący z Glinika do Szymbarku jest o dziesięć lat starszy. Jak się okazuje standardowe monitorowanie prowadzone przez gazownictwo nie daje gwarancji bezpieczeństwa, w 2011 roku przekonali się o tym ewakuowani z powodu awarii rury gazowej mieszkańcy ulicy Nadbrzeżnej.

 

Gazociąg wysokoprężny

Gazociąg wysokoprężny


 

Proszę również odpowiedzieć czy miasto dysponuje zaktualizowaną mapą sieci gazowej, bo jak wynika ze skierowanego do mnie pisma z biura prawnego reprezentującego spółkę gazowniczą, są różnice między wskazaniami na mapach a stanem faktycznym.

 

 

II

Panie Burmistrzu, odpowiadając na moją wrześniową interpelację stwierdza Pan, że znał harmonogram składania wniosków do programu unijnego „Mój Rynek” – dla Małopolski był to I kwartał 2012 r. Z jakiegoś powodu nie podzielił się Pan swoją wiedzą z radnymi, a szkoda. Możliwe, że gdyby temat poddano dyskusji, radni wyraziliby chęć skorzystania z unijnej oferty i nie wyraziliby zgody nad przekazaniem terenu przy Ogrodowej w wieczyste użytkowanie, co jest swego rodzaju formą własności. Gorlice idealnie wpisywały się w unijny program i milion złotych na budowę targowiska miejskiego przy „Juhasie”, czy też w innym miejscu, był w zasięgu ręki. Znalazły się pieniądze na budżet obywatelski, to tym bardziej wygospodarowano by potrzebne 25% ze środków własnych, nie mówiąc już o podatku VAT. Z programu „Mój Rynek” można było dostać pieniądze na budowę targowiska, więc argument, że przy ogrodowej były tylko trzy czy cztery stragany z warzywami, owocami i to właśnie wykluczało miasto z aplikowania o unijne pieniądze jest niepoważne.

 

1. Proszę wyjaśnić dlaczego Rada Miasta nie otrzymała informacji na temat programu „Mój Rynek”?

 

2. Kto konkretnie podjął decyzję o nieprzystępowaniu Gorlic do programu „Mój Rynek”?

 

3. W wywiadzie dla Gazety Gorlickiej powiedział Pan: ”Miasto jest zobowiązane do tworzenia dogodnych warunków do inwestowania i do sensownego zagospodarowania przestrzeni publiczne” – Panie Burmistrzu, jedno i drugie mogło być zrealizowane, dzięki unijnej ofercie. Program „Mój Rynek” dawał możliwość zrealizowania tego ustawowego zadania, tak ważnego w tamtym okresie dla Gorlic. To właśnie wówczas swoje stanowiska pracy tracili handlowcy z Ogrodowej, co przekładało się na dramaty wielu rodzin, skutkowało rozbicie gorlickiego handlu. I Pan, i pracownicy powołanego w tej kadencji Wydziału Promocji i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych wiedzieliście, że była szansa wyjścia z tej trudnej, także dla radnych, sytuacji, ale nie przekazaliście informacji o projekcie, z którego – z dobrym skutkiem – tylko w samej Małopolsce skorzystało 19 miejscowości. Proszę odpowiedzieć dlaczego nie poinformowano Rady Miasta o możliwości otrzymania pieniędzy zewnętrznych, tylko przedstawiono w grudniu pod głosowanie uchwałę dającą zgodę na oddanie atrakcyjnego inwestycyjne terenu przy Ogrodowej w użytkowanie wieczyste?

 

Załączniki:

 

Pismo do Komisji Promocji, styczeń 2012

Pismo do Komisji Promocji, styczeń 2012


 
Interpelacja, maj 2011 r.

Interpelacja, maj 2011 r.


 

Odpowiedź Burmistrza

 

 
Odpowiedź Gazownictwa

III

W kontekście nie przystąpienia Gorlic do projektu „Mój Rynek” z którego można było otrzymać nawet milion złotych na budowę miejskiego targowiska z nowoczesnym zapleczem handlowym, sanitarnym i parkingami, proszę wyjaśnić na czym polega interes miasta w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste terenu przy Ogrodowej za 854.740,00 zł, ze spłatą rozłożoną na 40 lat. W tej sprawie niewskazany był pośpiech, na rynku nieruchomości obecnie jest zastój, a jak sam Pan burmistrz wielokrotnie stwierdzał, parking znakomicie się w tym miejscu sprawdza. Myślę, że radni głosując nad dzierżawą tak atrakcyjnego inwestycyjnie terenu przy Ogrodowej nie spodziewali się takiej ceny. Za otrzymaną w przetargu sumę w Gorlicach można nabyć dom, i to płacąc gotówką.

 

Ogrodowa

Ogrodowa


 
Ogrodowa s2

Ogrodowa


 

IV

 

Proszę o informację na jakim etapie postępowania sądowego jest obecnie sprawa nieprawidłowego zbycia działek w Małastowie oraz sprawa solarów na pływalni „Fala”? Ile do tej pory miasto zaoszczędziłoby na ogrzewaniu, gdyby solary funkcjonowały zgodnie z założeniami projektu. Ile zapłacono za nadzór budowlany, który dopuścił do sytuacji, w której traci miasto i przedsiębiorca, którego projekt wygrał w przetargu.

Jakie w obu sprawach poniesiono do tej pory koszty związane z toczącymi się sprawami sądowymi.

 
 

Odpowiedź - Małastów zbycie działek

Odpowiedź - Małastów zbycie działek

VI

 

Jaki jest poziom przygotowania gorlickich szkół na przyjęcie w nowym roku szkolnym sześciolatków?

 

1 Comment

  1. Tomasz pisze:

    Brak słów … to pierwsza myśl jaka sie nasuwa po przeczytaniu wpisu
    Druga myśl to Lincz burmistrza i całej reszty, która napełniła kieszenie na tym matactwie !!!!
    Wierzyć sie nie chce, jak bezkarnie można działać na szkode miasta i obywatela !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.