Kartka z wakacji – w Szymbarku dom stanął na dachu

 

Tytuł może dla wielu okazać się mylący. Chodzi bowiem o dom w Szymbarku położonym na Kaszubach.Budowla stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną, pozornie zabawna, tak naprawdę stanowiącą alegorię rzeczywistości, w której tradycyjne wartości postawione zostały na głowie.

 

NIEJEDNEMU PSU BUREK

 


 

ODWRÓCONE DRZEWA

 

 

DOMEK DO GÓRY „NOGAMI”

 

 

Dom do góry nogami to najsłynniejsza budowla skansenu, która przyciąga wielu turystów. Żeby zwiedzić jego wnętrze, trzeba odstać w długiej, często ponad godzinnej, kolejce. Niestety, nie każdy jest w stanie wytrzymać w jego wnętrzu. Zawroty głowy powodują, że niektórzy uciekają już z parteru. No cóż, dom można opuścić, jednak rzeczywistość, której jest alegorią, zmusza do dostosowania. Odeszła komuna, której miał być symbolem, jednak przesłanie przyświecające budowniczym nie straciło na aktualności we współczesnym świecie, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie.

 

 

REKORD KASZUBÓW POBITY PRZEZ AUSTRIAKÓW

 

Promocja Kaszub to jeden z celów lokalnej społeczności. Jedną z atrakcji, która obecnie przyciąga turystów jest najdłuższa deska świata. Rekord Guinnesa w tej dziedzinie należał do drwali austriackich. Kaszubom udało się go pobić. W kaszubskim lesie wypatrzono 120 letnią, wysoką na 51 metrów daglezję. Samo ścięcie drzewa nie było problematyczne, natomiast transport okazał się wyczynem. Przebycie z ogromnym transportem sześciu kilometrów zajęło 16 godzin. Udało się. Austriacy zostali pobici. Najdłuższa deska ma 36 m i 83 cm, 6-7 cm grubości, cięta była przez kilkadziesiąt osób przez 9 dni, a w umieszczeniu jej na ścianie zaangażowanych było 50 mężczyzn.

 

 

STÓŁ NOBLISTY

 

Inną atrakcją wykonaną z ponad wiekowej daglezji jest ważący około 6 ton stół wykonany z jej kromy drzewa powstałej podczas cięcia deski. Nazwany został Stołem Noblisty – na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Dzięki niemu najdłuższa deska nie jest samotnym eksponatem, lecz miejscem, gdzie gromadzą się ludzie. Stał się też miejscem integrującym ludzi. Ma 35 m długości, niemal tyle samo, co rekordowa deska. Nie ma wątpliwości, że to najdłuższy stół świata, wykonany z jednego kawałka drewna, przy którym może zasiąść  jednorazowo 230 osób.

 

 

FORTEPIANOWA KONTRA DLA AUSTRIAKÓW

 

30 grudnia 2010 roku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu odbyła się uroczystość w trakcie której oficjalnie zgłoszono do zarejestrowania na stronach Księgi Rekordów Guinnessa „Stolëmòwi Klawér” – największy koncertujący fortepian świata. Instrument mierzy 6,04m długości, 2,52m szerokości, 1,87m  wysokości i waży 1,8 ton. W tak spektakularny sposób Kaszubi odpłacili Austriakom za odebranie ich desce palmy pierwszeństwa w Księdze Guinessa.
 


 

TROCHĘ KASZUBSKIEJ HISTORII

 
 

Statua Świętowida ma kształt odwróconego drzewa. Symbolizuje więź człowieka z lasem i drewnem, z którym ludzie związani są od kołyski do trumny. „Świętowid Kaszuba” symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów. Postać pogańskiego Boga Świętowida (Swantowida) otoczona była na Pomorzu ogromnym kultem, największa świątynia jemu poświęcona znajdowała się na wyspie Rugii, której słowiańscy mieszkańcy do XII wieku posługiwali się językiem pomorskim, czyli kaszubskim. Do dnia dzisiejszego kultywowane są obrzędy związane z dniem Świętowida: słynne sobótki czy też szukanie kwiatu paproci. Symbolika odwróconego drzewa odwołuje się do czterech stron świata, czyli kierunków przymusowej emigracji Polaków, którzy dobrowolnie i przymusowo udawali się w cztery strony świata. Ich emigrację odzwierciedlają:

 

  • Wschód Dom Sybiraka,
  • zachód dom Kaszuby Trapera z Kanady,
  • południe Dom Powstańca Polskiego z Adampola

 

 


 

DOM SYBIRAKA

 

Dom Sybiraka, czyli drewniany dom wybudowany przez XVIII wiecznych Sybiraków przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku! Tuż obok rozciąga się między brzozami model sowieckiego łagru, zbudowany według schematu narysowanego przez grupę Borowiczan – powojennych zesłańców AK. W takim obiekcie jak nasz mieściły się 144 osoby, od słupa do słupa spano dziesiątkami w tzw. „szychtach”. Na jedną osobę przypadało półtora deski. Jeśli ktoś nie wytrzymywał tych warunków, na jego miejsce pojawiał się ktoś inny.
 

 

Lokomotywa i wagon stojące nieopodal, stały się symbolem wojennych losów Polaków – zarówno żołnierzy jak i osób cywilnych, a wśród nich niewinnych dzieci. Dziś Sybiracy upamiętniają te czasy pomnikami i tablicami pamiątkowymi. Na tych tablicach pojawiają się często nieśmiertelne słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…”

 

 

KASZUBI W KANADZIE

 

Chaty kaszubskich traperów w Kanadzie. Ponad 150 lat temu uwierzyli kanadyjskim władzą, że Kanada będzie ich ziemią obiecaną. Rzeczywistość przerosła ich oczekiwania, zbita z bali chata, koń i przy odrobinie szczęścia krowa to bogactwo, które na nich czekało. Uprawną ziemię zdobywali karczując kanadyjskie lasy. Sprowadzona do Szymbarku chata zbudowana została przez pradziadów Edda Chippiora – Marianna i Augusta Szczypiorów z Sierakowic, którzy do Kanady wyjechali w 1858 roku i osiedlili się w prowincji Ontario
 

 

DOM Z ADAMPOLA

 

Dom z Adampola (Turcja). Jest to dar od Polaków – potomków polskich osadników wojskowych, uczestników Powstania Listopadowego, Wojny Krymskiej oraz Powstania Styczniowego. Osada, z której dom został przywieziony powstała w 1842 roku. Nazwano ją „Adampol” na cześć swego założyciela księcia Adama Czartoryskiego, męża stanu i wybitnego polskiego działacza niepodległościowego. Jego wysłannik, porucznik Michał Czajkowski, odznaczony krzyżem Virtuti Militari, wraz z francuskimi zakonnikami – lazarystami, wykupili z niewoli polskich oficerów, którzy znaleźli schronienie w polskiej wsi. Obecnie mieszka w niej około 600 osób, w tym około 100 Polaków, do dziś mówiących w ojczystym języku. Znajduje się tam Dom Kultury, funkcjonuje stowarzyszenie pielęgnujące polskość, jest kościół i cmentarz katolicki.

 

 

KASZUBSKIE CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.