Kartka z wakacji – morze nasze morze

 
 

Aleja zasłużonych ludzi morza w Rewie to atrakcja która już na stałe wpisała się w życie zarówno mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto. Aleja znajduje się tuż przy Krzyżu Morskim u nasady „Szpyrku”. Ścieżka powstała za sprawą Tadeusza Krzysztofa oraz wójta gminy Kosakowo, aby upamiętnić ludzi polskiego morza, którzy na nim pracowali, a swoje życie oddali tonąc w nim. W alei wmurowano tablice upamiętniające trzy postaci, które były najbardziej związane z polskim morzem: gen. Józefa Hallera, Klemensa Długiego oraz Jana Leszczyńskiego. Każdego roku w Rewie odbywają się na Alei uroczystości upamiętniające te wyjątkowe postaci. Co więcej, kapituła co roku wybiera także kolejne osoby do alei ludzi morza.

 


 

 ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM

 

10 lutego 1920 generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Zaślubiny dbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce gen. Hallera dwa platynowe pierścienie. Pierścienie te były sfinansowane przez polskich gdańszczan. W Rewie na dziesięciu szkutach wciągnięto polskie bandery, tworząc zalążek Polskiej Marynarki Handlowej. Polska objęła 10 lutego odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km zaniedbanego gospodarczo wybrzeża Bałtyku.

 

Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską… – Józef Piłsudski. Wskrzesicielowi Państwa Polskiego, Twórcy Niepodległej Ojczyzny, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z wyrazami wdzięczności.

 
 

 

 POCZĄTEK ALEI  ZASŁUŻONYCH W REWIE

 

W roku 2004 odsłonięto pierwsze trzy tablice w Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie upamiętniających nadanie tytułu „Zasłużony Człowiek Morza. Od tego czasu każdego roku dołączały kolejne tablice upamiętniające tych, którzy z morzem związali swoje życie. Wśród zasłużonych znalazł się kapitan Karol Olgierd Borchard – marynarz i pisarz, bohater mojej pracy magisterskiej.

 

 

Słowa najpopularniejszej pieśni patriotycznej poświęconej Bałtykowi .

 

Chociaż każdy z nas jest młody,
Lecz go starym wilkiem zwą,
Strażnikami polskiej wody,
Marynarze polscy są.

 

Morze, nasze morze,
Wiernie ciebie będziem strzec.
Mamy rozkaz cię utrzymać
Albo na dnie, na dnie twoim lec,
Albo na dnie z honorem lec.

 

Żadna siła, żadna burza
Nie odbierze Gdańska nam.
Nasza flota, choć nieduża,
Wiernie strzeże portów bram.

 

Morze, nasze morze ….itd

 

 

Pieśń, jedna z wersji

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.