Podróż w czasie, czyli wizyta w Miasteczku Galicyjskim

 
 

Miasteczko Galicyjskie i Skansen regionalny – Sądecki Park Etnograficzny, to miejsca magiczne, które zwiedzającym oferują podróż w czasie, wędrówkę do korzeni, spotkanie z przeszłością.

 

 

 

 „Cóż warte jest życie bez badań korzeni

Rodziny swej przodków dalekich.

Cóż warte jest życie bez wspomnień o dziadach

Odeszłych w zaświaty na wieki”

 

 (L. Pieniążek w wierszu „Przodku nieznany)

 

Biedne i bogate chłopskie chaty położone malowniczo wśród zieleni witają gościnnie zwiedzających, którzy mają możliwość zobaczyć, jak mieszkali, z jakich udogodnień korzystali zamieszkujący Sądecczyznę przodkowie.

 

Ratusz, zbudowany według niezrealizowanego projektu – taki miał powstać w Starym Sączu – góruje nad galicyjskim rynkiem, którego centralny punkt stanowi kopia studni z Zakliczyna, nieopodal niej widać sklep kolonialny tej samej miejscowości. Nieco z boku, bliżej ratusza, usytuowany jest budynek Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipinek. Zwiedzających mają możliwość odwiedzić starą aptekę i graniczący z nią przez sień gabinet stomatologiczny, w którym stary fotel dentystyczny z towarzyszącym mu wiertłem przeraża turystów tak, jak w dawnych czasów mieszkańców Lanckorony, skąd został sprowadzony. W starym domu z Czchowa mieści się zakład krawiecki i mieszkanie rodziny żydowskiej. Parę kroków dalej jest zrekonstruowana poczta z okresu monarchii austro – węgierskiej, która kiedyś mieściła się w Lipnicy Murowanej. Dalej zakład fryzjerski i magiel. Nadal żywy okazuje się sklep i warsztat snycerza. Kopia budynku z końca XVIII w., zachowanego do dnia dzisiejszego przy rynku w Krościenku, jest miejscem pracy życzliwie witającego turystów artysty. Stąd już niedaleko do pracowni fotografa i warsztatu pracy garncarza. To wszystko obejrzeli uczniowie 4 a, którzy z niecodziennej podróży w czasie byli raczej zadowoleni, chociaż współczesność nie dała się wykluczyć; wizyta w kinie 5D i u McDonald’s była po „podróży sądeckim wehikułem czasu” obowiązkowa.

 

Tagged with:
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.