WIOSENNA WYPRAWA

 
 

 W bieżącym roku przyroda nieco zaspała, a to za sprawą królowej Zimy, która nie nie chciała odejść. Za wiosną tęskniliśmy wszyscy. Aurelia czekając na promienie słońca, śpiew ptaków i pączki na drzewach napisała bajkę, którą wiośnie zadedykowała.

 
Bajka Aurelii Gierut
 

klasa IV

 

 

Pewnego dnia dzieci bawiły się na placu zabaw, gdy nagle króliczek Kajtek zauważył starą kartkę, na której było napisane: ,,Wiosna nie przyjdzie”! Kajtek pokazał ją swoim przyjaciołom . Wszyscy bardzo się zmartwili. Króliczek tak strasznie chciał słonecznych dni i kwiatów na łące, że postanowił odnaleźć Wiosnę. Poszedł więc do miasta i zobaczył nowo wybudowany budynek, na którym było napisane: ,,Dowiesz się wszystkiego”. – Kajtek pomyślał, że jeśli dowie się wszystkiego …  przerwał myśl i .. wszedł bez zastanowienia do najbliższego domu . Szedł długim czarnym korytarzem, aż wreszcie zobaczył człowieka i natychmiast pobiegł do niego i powiedział:

 

– Dzień dobry . Jak masz na imię ?
– Mam na imię Maka Paka. Powtórz za mną, a powiem ci wszystko, co chcesz wiedzieć.
– Dobrze, zrobię wszystko, zaufam Ci .
 
– Maka Paka liku miku.
– Maka Paka liku miku.
– Dobrze, powiedz mi, o co chodzi?
– Niech pan mi powie, gdzie mam szukać wiosny? – Powiedział jednym tchem.
– Ależ króliczku, troszkę wolniej.
– Dobrze . Niech pan mi powie, gdzie mam szukać wiosny?
– Aaa. To o to Ci chodzi. Tu masz wskazówkę.

 

Po wizycie u Maki Paki Kajtkowi pozostała kartka, na której było napisane: ,,Dojdź do lasu, omiń przeszkody i zobaczysz, co się stanie”. Kajtek wziął ze sobą Awe, Micka, Rindora i Kurcokę. Następnie wyruszyli na wiosenną wyprawę. Szli przez pola, łąki, lasy, polany, boiska, aż wreszcie doszli do białego pałacu Alexandry, czyli Królowej Śniegu. Na zamku wielkimi literami było napisane: ,,Nie odzyskacie Wiosny, jak nie znajdziecie wielkanocnego jajka i nie pokonacie smoka Geniusza. PS – Nie daję wskazówek’‚.

 

Zmartwieni poszukiwacze rozmyślali, gdzie by mogli znaleźć to jajko . Awa wykonała z liści kartkę,  na której błotem napisała działanie matematyczne. Wyszło jej, że jak pójdą dwa kroki na północ, pięć na wschód, trzy na południe i dwa na zachód, to znajdą wielkanocne jajko. Nie umiała jednak zrobić działania wskazującego, jak dojść do smoka Geniusza.

 

Kajtek poprowadził wszystkich zgodnie ze wskazówkami. Doszli do miejsca, w którym Awa zakończyła swoje działanie matematyczne. Niespodziewanie z nieba spadła następna kartka. Napisane na niej było: ,,Odchyl liść, który jest przed, a zobaczysz smoka Geniusza”. Rindor odchylił liść i zobaczyli smoka ziejącego ogniem . Pomysłowa Micka wystrugała z patyków pięć mieczy, z liścia największej paproci pięć tarcz i wyruszyli pokonać smoka . Po wygranej walce, pobiegli zanieść Alexandrze wielkanocne jajko. Gdy byli pod pałacem, Wiosna wyszła ze szklanej kuli i podziękowała za uratowanie . Kurcoka nie dała rady już dłużej utrzymać jajka. Upuściła je, a z niego wyleciało sześć czekoladowych jajeczek. Po powrocie na polanę Wiosna zazieleniła trawę i drzewa. Kwiaty zaczęły wyrastać. Wszyscy bardzo się cieszyli i dziękowali Kajtkowi. Po tej wyprawie pory roku zawsze były w zgodzie z kalendarzem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.