Sokół wrócił na cokół – Święto Niepodległości w Gorlicach

 
 

Biało - czerowne na wietrze

 

 

Pomnik Niepodległości z płaskorzeźbą Juliusza Słowackiego z 1919 roku dłuta I. O. Kaniewicza, który w miejskim parku od lat czekał na renowację, w 94. rocznicę Odzyskania Niepodległości pokazał swoje nowe, a raczej pierwotne oblicze. Białego orła zastąpił sokół, symbol założonego w 1892 roku przez byłych powstańców styczniowych: Edwarda Miłkowskiego, Władysława Płockiego i Wojciecha Biechońskiego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół, którego głównym celem było przygotowanie społeczeństwa do kolejnego zrywu zbrojnego, a drogą ku temu miała być dbałość o tężyznę fizyczną. Popularyzacja hasła „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz rozwijanie świadomości narodowej to dziedzictwo przekazane potomnym, które nie traci na aktualności.

 

11. listopada o godzinei 16.00 w Miejskim Parku im. Wojciecha Biechońskiego gorliczanie mieli okazję uczestniczyć w ponownym, symbolicznym odsłonięciu pomnika, na którego cokół powrócił sokół.

 

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w gościnnych progach Domu Weselnego „Akropol” kończyło miejskie obchody Święta Niepodległości. „Marsz, marsz Polonia”, „Legiony”, „Ułani, ułani” to utwory wciąż chętnie śpiewane przez Polaków, stanowią jakby klamrę między „dawnymi, a młodszymi laty” jak to trafnie ujął Mickiewicz, pisząc o roli pieśni w życiu narodu.

 
 

 
 
 
 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.