LEGENDY GORLICKICH DZIECI 1.

Skąd wzięła się nazwa Gorlice

 

autor: Oskar Wożniak z klasy IV

 

rysunek: Oskar Woźniak

 

Dawno,dawno temu, gdzieś w południowej Polsce, żył sobie Władysław Gorman, który był bardzo inteligentny, ale nie mógł się rozwijać, ponieważ w Polsce nie było żadnej szkoły. Pan Władysław miał żonę i dwie piętnastoletnie córki, które bardzo kochał. Były to bliźniaczki, które chciały być tak mądre i inteligentne, jak ich ojciec.

 

W Polsce nie było żadnej szkoły, a pana Władysława i jego żony nie było stać na zagraniczne kształcenie.Ojciec próbował sam nauczyć czegoś swoje córki. Uczył je historii, ponieważ ten temat znał najlepiej, ale trudno było nauczać bez podręczników. Dziewczyny zawsze coś rozpraszało i nie mogły się skupić, dlatego bardzo marzyły o szkole. Małżeństwo oszczędzało na nauki za granicą. Lecz pewnego dnia na Polskę najechały obce wojska i zabrały do niewoli rodzinę Gormanów. Wszyscy zostali pozamykani w celach, a oszczędności zostały zabrane przez wojsko. Dziewczynki bardzo płakały, ponieważ myślały, że to już koniec marzeń o nauce.

 

Wojna trwała 5 lat. Po jej zakończeniu wszyscy szczęśliwie wrócili do domu. Rodzina długo rozpaczała, ponieważ została okradziona z oszczędności przeznaczonych na naukę dla dziewczynek. Pewnego dnia Władysław zobaczył ogłoszenie o Konkursie Ogólnopolskim. Konkurs polegał na znalezieniu najmądrzejszego człowieka w Polsce. Nagrodą było miasto w jednej z części Polski i majątek na wybudowanie szkoły.

 

Pan Władysław zgłosił się do konkursu. Długo się przygotowywał i udało mu się wygrać, wywalczył małe miasteczko na południu Polski. Powiedział, że pierwsze co zrobi to wybuduje liceum i zatrudni najmądrzejszych ludzi w Polsce, aby uczyli dzieci i młodzież.

 

Gdy szkoła została wybudowana pan Władysław nazwał miasto Gorlice. Gor, od nazwiska Gorman, a lice, od pierwszego liceum w Polsce. Gorlice.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.