Kazimierz Kotwica Honorowym Obywatelem Gorlic

 

Rady Miasta Gorlice na sesji w dniu 24 lutego 2012 roku przyznała honorowe obywatelstwo Kazimierzowi Kotwicy, wieloletniemu dyrektorowi Fabryki Maszyn Wiertniczych „Glinik”, a także docentowi i wykładowcy na Wydziale Maszyn Górniczo-Hutniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, samorządowcowi, posłowi na sejm, a przede wszystkim człowiekowi sercem związanemu z ziemią gorlicką i jej mieszkańcami.

 

Za rządów dyrektora Kotwicy rozkwitał „Glinik”, a przy nim rozwijały się Gorlice. Wybudowano i wyposażono nowe hale produkcyjne, biurowiec, rozpoczęto produkcję nowoczesnych urządzeń górniczych. Była praca, więc było za co i dla kogo budować. Nowe osiedla mieszkaniowe, przedszkole, szpital, to wszystko powstało w stosunkowo krótkim czasie, w mieście, w którym ludziom żyło się dobrze i w miarę dostatnio.

 

26 kwietnia, podczas uroczystej części 19. Sesji Rady Miasta Gorlice, w Dworze Karwacjanów Kazimierz Kotwica odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Gorlic. Tym samym dołączył do zacnego grona, w którym są:

 

  • Władysław Długosz – senator I kadencji w II RP, poseł na Sejm Krajowy, poseł do austriackiej Rady Państwa, minister dla Galicji i długoletni prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 

  • Ks. Bronisław Świeykowski – bohaterski burmistrz Gorlic w czasach I wojny światowej, duchowny, pedagog, przyrodnik, publicysta, a przede wszystkim dobry człowiek. Honorowe obywatelstwo otrzymała 4 lipca 1921 r.

 

  • Prof. Włodzimierz Kunz – polski malarz i grafik, a także pedagog, kierownika Katedry Litografii, dziekan Wydziału Grafiki, kierownika Pracowni Malarskiej na Wydziale Malarstwa. Trzykrotnie wybrany rektorem ASP w Krakowie. Honorowy Obywatel Gorlic od 17 listopada 1994 r.

 

  • Jerzy Hoffman – reżyser i scenarzysta filmowy. Gorlice to miasto jego dzieciństwa. Honorowy obywatel od 26 lutego 1999 r.

 

  • Marian Zgórniak – profesor historii, prawnik, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Umiejętności, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiej Szkoły Wyższej im. A. Frycza Modrzewskiego, żołnierz ZWZ-AK, więzień gestapo i obozów koncentracyjnych. Honorowe obywatelstwo otrzymał w 2002 r.

 

  • István Kovács – węgierski dyplomata, historyk, pisarz i poeta. Wielki przyjaciel Polski, badacz wspólnych dziejów nadwiślańskich i naddunajskich Bratanków. Jest Honorowym Obywatelem Gorlic, a także Jarosławia, Zwierzyńca, Lubaczowa i Krakowa.

 

  • Ks. Prałat Józef Micek – proboszcz Parafii Glinik – Gorlice, długoletni dziekan Dekanatu Gorlice, inicjator powstania takich placówek jak Dom Opieki Społecznej, czy placówka Caritasu dla dzieci z porażeniem mózgowym. Człowiek wielkiego serca, który z wielkim zaangażowaniem służył ludziom i Bogu.

 

W uroczystościach nadania Honorowego Obywatelstwa Kazimierzowi Kotwicy udział wzięli przedstawiciele samorządu, świata polityki, biznesu i przede wszystkim rodzina i przyjaciele wieloletniego Dyrektora Fabryki Maszyn Górniczych „Glinik” Gorlice.

 

Tagged with:
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.