Ambient Festiwal 2012 w Gorlicach

 

Mamy coś, czego nie ma w całej Europie. – A co to takiego? – To festiwal muzyki elektronicznej. Ambient Festiwal to perełka, która promuje nowy typ muzyki, ale także lokuje Gorlice na mapie kulturalnej nie tylko Polski, ale i Europy – promocja, na którą w tym roku brakuje pieniędzy!

 

O ważności i jakości wydarzenia kulturalnego czy muzycznego nie świadczy liczba słuchaczy i widzów, ale jej ranga i promocja.  Żeby jednak oba czynnik zagrały potrzebne są pieniądze, a te na sztukę przez duże „S” ciągle nie ma pieniędzy.

 

Festiwal muzyki ambientalnej w Gorlicach jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Polsce, wśród których znawcy tematu wymieniają Open’er Festival w Gdyni, Przystanek Woodstock, Warsaw Summer czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Gorlicki festiwal jest jedynym tego typu w Europie.

Muzyka ambientalna uważana jest za statyczną – opiera się na dźwięku i jego różnych barwach, a nie tworzeniu linii melodycznej. Utwory rozwijają się głównie przez operowanie dźwiękiem czy krótkimi powtarzanymi frazami melodycznymi. Improwizacja towarzysząca muzyce elektronicznej, łączenie obrazów muzycznych z plastycznymi, gra barwami, to tworzywo budujące wyjątkowe i niepowtarzalne spektakle. Spokój płynący z elektronicznych wibracji, sięganie jakby poza granice czasu powoduje, że utwory ambientalne wykorzystywane są też do medytacji.
 
Od kilkunastu lat przy finansowym wsparciu Gorlickiego Centrum Kultury i Urzędu Miasta Gorlice ten niezwykły festiwal dźwięku, obrazów i barw promuje nie tylko muzykę elektroniczną, ale też samo miasto i region. Na lipcowe święto muzyki ambientalnej do Gorlic przyjeżdżają muzycy z całego świata. Jak mówi Tadeusz Łuczejko – pomysłodawca i organizator festiwalu –  zgłoszenia do udziału w tej prestiżowej imprezie przychodzą na jego adres przez cały rok. To organizatorzy wybierają artystów, nie muszą o nich zabiegać –  a to świadczy o randze całego przedsięwzięcia.
 
Tadeusz Łuczejko sam jest artystą, występuje pod szyldem Aquavoice. Kilkanaście lat temu wpadł na pomysł zorganizowania spotkania artystów tworzących muzykę elektroniczną. Pierwsze prezentacje miały miejsce w Wiśle. Uczestniczyli w nich między innymi muzycy z tzw. szkoły berlińskiej uprawiający klasyczną elektronikę spod znaku Tangerine Dream. Po dwóch pierwszych spotkaniach festiwal przeniesiono do Gorlic, był tu dobry klimat dla tego typu wydarzenia muzycznego.
 
W „Gazecie Krakowskiej” z 2008 w artykule „Najciekawsze koncerty i imprezy w Polsce” tak napisano o gorlickim spotkaniu muzycznym: „Doroczna impreza z udziałem wykonawców przedstawiających różne odmiany muzyki elektronicznej od ambitnej dark ambient, chillout, minima po neoindustrial oraz różną stylistykę wizualną w ramach możliwości jakie daje ze sobą wideo art.”
 
Jedną z gwiazd Ambient Festivl Gorlice był Bobby Bird brytyjski muzyk działający pod szyldem Higher Intelligence Agency, tworzący ambient z elementami dubu inna znana postać to Robin Guthrie ceniony twórca shoegaze`u. Przez lata konferansjerkę  prowadził Jerzy Kordowicz z radiowej Trójki, patronat medialny przyjęły: TV Kultura, radiowa Trójka i Radio Jazz.
 
W bieżącym roku odbędzie się kolejne, 14. już spotkanie twórców muzyki ambientalnej z jej fanami. Podkreślić należy, że gorlicki festiwal ma swój niepowtarzalny klimat. Po emocjach związanych z prezentowanymi na scenie utworami artyści i publiczność mają okazję spotkać się przy wspólnym ognisku, którego płomienie oświetlając mrok łamią barierę artysta – odbiorca.
 
Szczególnymi gośćmi tegorocznej imprezy mają być m.in. Harald Grosskopf – niemiecki muzyk, kompozytor, producent, reprezentant niemieckiego rocka elektronicznego i krautrocka. Legenda światowej muzyki elektronicznej, członek słynnej grupy „ASH RA TEMPEL” oraz projektu „COSMIC JOKERS”. Współpracował także z KLAUSEM SCHULZE, który jest absolutnym klasykiem i legendą światowej muzyki elektronicznej. Kolejny uczestnik to Michał Jacaszek, gdański artysta, który zdążył już zwrócić na siebie uwagę całego muzycznego świata. Jego najnowszy album „Glimmer”, ukazał się z nalepką Ghostly International. Jacaszek jest też autorem muzyki do filmu „Sala samobójców”.
 
Tadeusz Łuczejko walczy o pieniądze potrzebne na zrealizowanie całego zaplanowanego wcześniej programu festiwalowego. Od tego czy znajdą się sponsorzy zależy udział w gorlickim spotkaniu muzycznym Christiana Fennesza, austriackiego kompozytora i improwizatora, a także gitarzysty, który przekroczył granice muzyki gitarowej i poszerzył pole poszukiwań współczesnej elektroniki.
 
Niestety, nawet w tak delikatnej dziedzinie jak sztuka potrzebne są prozaiczne pieniądze. I chociaż gorlicki Ambietnt Festiwal 2012, podobnie jak poprzednie edycje, realizowany jest przy minimalnych kosztach, to jednak finanse są bezlitosne.
 
Aby podkreślić znaczenie gorlickiej muzycznej imprezy dla twórców i autorytetów w tej dziedzinie, także dla Gorlic i całego Beskidu zacytuję wypowiedź wspomnianego wcześniej Jerzego Kordowicza opublikowaną w Gazecie Krakowskowskiej z dnia, lipca 2006 r.: „ W opinii muzyków Ambient jest jak Warszawska Jesień, można już powoływać się na pewne tradycje (…) jest to radość, że coraz więcej ludzi jednoczy się przy pewnych ideach. Patrzę z zazdrością na Gorlickie Centrum Kultury, w Warszawie nie ma takich miejsc, w których tego rodzaju koncerty mogłyby się odbywać. (…) historia miasta i regionu stała się też inspiracją do powstania montażu poezji, obrazów i muzyki dla jednego z zespołów występujących podczas przeglądu. Klandestein wykorzystał bowiem motywy Bitwy Gorlickiej do swojej scenicznej prezentacji. To wynik niesamowitych inspiracji i pomysłów artystów muzyki elektronicznej i wpływu uroku i tradycji tutejszego regionu.”
 
 

 

1 Comment

  1. Grzegorz pisze:

    W tym roku zdecydowanie chciałbym się wybrać po raz pierwszy w życiu na to wydarzenie. Faktycznie, przykro by było gdyby nie udało się zorganizować takiej imprezy z powodu problemów finansowych, bo moim zdaniem to jest prawdziwa sztuka, której coraz częściej próżno szukać w stacjach radiowych! Życzę sukcesu organizatorom imprezy i zapowiadam swoją obecność! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.