Rok Łukasiewicza w Gorlicach

 
 

Gorliczanie rok 2012 zadedykowali Ignacemu Łukaszewiczowi – chemikowi, farmaceucie, wynalazcy lampy naftowej, ale i wielkiemu patriocie orazspołecznikowi, który w mieście nad Ropą spędził pięć lata swojego życia.

 
 

 
 

8 marca w 190 rocznicę urodzin Łukasiewicza w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów otwarto wystawę, na której podziwiać można lampy naftowe wyprodukowane w niemieckich, austriackich i węgierskich pracowniach na przestrzeni lat 1855 – 1925.

 

Podkarpacie to kolebka przemysłu naftowego, w tej dziedzinie dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi byliśmy szybsi od Amerykanów. Niestety, oni mieli lepszy marketing.

 

Około roku 1800 powstały tu pierwsze w świecie kopalnie ropy naftowej, tzw. kopanki. Na naftowym szlaku znalazły się Gorlice, które przez pięć lat były dla ojca przemysłu naftowego – tak bowie nazywano Łukasiewicza – domem. Sprawdził się jako dobry gospodarz, dzielił się wiedzą, umiejętnościami i pieniędzmi. Stworzył podwaliny dla rozwoju górnictwa i przemysłu naftowego. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie były pionierskie w skali światowej. W 1877 r. zorganizował we Lwowie kongres naftowy, a następnie założył Towarzystwo Naftowe z siedzibą w Gorlicach, które opracowało ustawę z 1881 roku regulującą stosunki prawne górnictwa naftowego.

 

Można powiedzieć, że Łukasiewicz rozjaśnił mrok. Pierwsza lampa naftowa zapłonęła w szpitalu we Lwowie. W Gorlicach w 1854 zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa – mamy więc czym się chwalić. Ludzie wielkiego serca i umysłu nie zawsze znajdują należne miejsce w panteonie sław. Łukasiewicz był człowiekiem czynu, nie zabiegał o tanią popularność, żył i pracował dla tej Ziemi i mieszkających tu ludzi, i to ich potomkowie powinni zadbać o jego pamięć – przyjęcie uchwały o ogłoszeniu roku 2012 Rokiem Łukasiewicza, to krok w dobrym kierunku.

 

 

 

2 komentarze

  1. Gonia pisze:

    Oferujemy nasze lampy naftowe. Ręczne wykonanie z mosiądzu i szkła. Lampy nie tylko są dekoracyjnym dodatkiem ale nadają się do użytku po nalaniu nafty. Mamy atrakcyjne ceny jako producent.
    Zapraszamy na naszą stronę http://www.stylmark.pl

  2. solumen pisze:

    Bardzo fajna strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.